Uvedomelý šatník (rozhovor pre Eva – hriešne dobrá)
- 2018-04-11
- AUTOR: Robert Lively
Ukážte nám jeden brand na Slovensku, ktorý vám v e-shope presne odkryje, čo sa skrýva za cenou produktu. Čiže koľko stojí materiál, strihanie, potlač, nite, šitie, žehlenie, údržbový a brandový label, daň, vývoj (nových druhov produktov) či marketing. A ukážte nám jednu tašku, ku ktorej dostanete záruku, že sa neroztrhne?! Toto všetko je Taschkēn, koncept dizajnových ekotašiek, ktorý vymyslel Robert Lively.
.
Bolo to katastrofálne číslo v spotrebe igelitiek Slovákov niekde na začiatku, keď ste sa rozhodli vytvoriť Taschkēn?
Najsilnejším podnetom bola rozhodne moja minuloročná cesta do Indie. Pri kúpaní v Indickom oceáne sa mi totiž medzi prsty asi 4-krát zaplietli rôzne igelitky. Začal som sa viac zaujímať o plastový odpad a pri rešerši som natrafil aj na štatistiky spotreby igelitiek v EÚ, kde sme na samom chvoste.
.
.
V čom všetkom sú vaše tašky eko? Ako vieme, nevyrábate v Číne napríklad.
Presne, ako vravíte, nevyrábame v Číne, ale v Prahe. A šli sme, samozrejme, ešte ďalej. Látky dovážame z Talianska, kde sa konkrétne tieto používajú pre odolnosť proti oteru a ťahu v zdravotníctve. Šijeme výhradne zo stopercentnej bavlny.
.
A vôbec, platí zásada, že keď vidíme Made in China, máme byť ostražité?
Čína sa snaží tejto nálepky zbaviť. Robí rôzne opatrenia, no situácia je stále alarmujúca. A ten mrak nie je len nad samotnou Čínou. Rovnako je na tom Mjanmarsko, Bangladéš či India. Bohužiaľ, nadnárodné spoločnosti tu majú stále silnejšie slovo ako samotné štáty. Stále sú zavedené praktiky, keď vyplávajú nákladné lode s materiálom, linkami a ľudskou silou napríklad z Hongkongu a kým doplávajú povedzme do Španielska, sú kolekcie ušité. Na tovar ušitý alebo zhotovený v medzinárodných vodách sa totiž nevzťahuje daňový zákon žiadneho štátu. Pýtať sa na podmienky, v akých tam pracujú tí krajčíri a krajčírky, sa hádam ani netreba. A povedzme si na rovinu, predajná cena bavlnených tašiek z katalógu reklamných predmetov, vyrobených, samozrejme, v Číne, je niekde pod 1 €. My len našim krajčírkam platíme 2,22 €, a to v tej sume nie je zahrnutý materiál, potlač ani iné náklady spojené s výrobou. Aká suma z jediného eura ide tej krajčírke v Číne? Bavíme sa vôbec o centoch? Našu prácu preto neberieme len ako biznis, ale aj ako posolstvo.
.
Zdroj: článok Uvedomelý šatník, Eva – Hriešne dobrá, apríl 2018